Award Recipients Grand Masters & Nebula

GOLLUM

Moderator
Joined
Mar 21, 2005
Messages
9,035
Location
Australia
SFWA GrandMasters

Robert A. Heinlein (1975)
Jack Williamson (1976)
Clifford D. Simak (1977)
L. Sprague de Camp (1979)
Fritz Leiber (1981)
Andre Norton (1984)
Arthur C. Clarke (1986)
Isaac Asimov (1987)
Alfred Bester (1988)
Ray Bradbury (1989)
Lester Del Rey (1991)
Frederik Pohl (1993)
Damon Knight (1995)
A. E. Van Vogt (1996)
Jack Vance (1997)
Poul Anderson (1998)
Hal Clement (Harry Stubbs) (1999)
Brian W. Aldiss (2000)
Philip José Farmer (2001)
Ursula K. Le Guin (2003)
Robert Silverberg (2004)
Anne McCaffrey (2005)
Harlan Ellison (2006)
James Gunn (2007)
Michael Moorcock (2008)
Harry Harrison (2009)
Joe Haldemann (2010)


Nebula Award Recipients

1965

Novel: Dune by Frank Herbert
Novella: "The Saliva Tree" by Brian W. Aldiss || "He Who Shapes" by Roger Zelazny (tie)
Novelette: "The Doors of His Face, the Lamps of His Mouth" by Roger Zelazny
Short Story: "Repent, Harlequin!" Said the Ticktockman, by Harlan Ellison

1966

Novel (tie):
Flowers for Algernon, by Daniel Keyes
Babel-17, by Samuel R. Delany
Novella: "The Last Castle" by Jack Vance
Novelette: "Call Him Lord" by Gordon R. Dickson
Short Story: "The Secret Place" by Richard McKenna

1967

Novel: The Einstein Intersection, by Samuel R. Delany
Novella: "Behold the Man" by Michael Moorcock
Novelette: "Gonna Roll the Bones" by Fritz Leiber
Short Story: "Aye, and Gomorrah" by Samuel R. Delany

1968

Novel: Rite of Passage, by Alexei Panshin
Novella: "Dragonrider" by Anne McCaffrey
Novelette: "Mother to the World" by Richard Wilson
Short Story: "The Planners" by Kate Wilhelm

1969

Novel: The Left Hand of Darkness, by Ursula K. Le Guin
Novella: "A Boy and His Dog" by Harlan Ellison
Novelette: "Time Considered as a Helix of Semi-Precious Stones" by Samuel R. Delany
Short Story: "Passengers" by Robert Silverberg

1970

Novel: Ringworld, by Larry Niven
Novella: "Ill Met in Lankhmar" by Fritz Leiber
Novelette: "Slow Sculpture" by Theodore Sturgeon
Short Story: No Award

1971

Novel: A Time of Changes, by Robert Silverberg
Novella: "The Missing Man" by Katherine MacLean
Novelette: "The Queen of Air and Darkness" by Poul Anderson
Short Story: "Good News from the Vatican" by Robert Silverberg

1972

Novel: The Gods Themselves, by Isaac Asimov
Novella: "A Meeting with Medusa" by Arthur C. Clarke
Novelette: "Goat Song" by Poul Anderson
Short Story: "When it Changed" by Joanna Russ

1973

Novel: Rendezvous with Rama, by Arthur C. Clarke
Novella: "The Death of Doctor Island" by Gene Wolfe
Novelette: "Of Mist, and Grass, and Sand" by Vonda N. McIntyre
Short Story: "Love Is the Plan, the Plan Is Death" by James Tiptree, Jr.
Dramatic Presentation: Soylent Green
Stanley R. Greenberg for Screenplay (based on the novel Make Room! Make Room!)
Harry Harrison for Make Room! Make Room!

1974

Novel: The Dispossessed, by Ursula K. Le Guin
Novella: "Born with the Dead" by Robert Silverberg
Novelette: "If the Stars Are Gods" by Gordon Eklund and Gregory Benford
Short Story: "The Day Before the Revolution" by Ursula K. Le Guin
Dramatic Presentation: Sleeper by Woody Allen

1975

Novel: THE FOREVER WAR, by Joe Haldeman
Novella: "Home Is the Hangman" by Roger Zelazny
Novelette: "San Diego Lightfoot Sue" by Tom Reamy
Short Story: "Catch that Zeppelin!" by Fritz Leiber
Dramatic Writing: Mel Brooks and Gene Wilder for Young Frankenstein

1976

Novel: Man Plus, by Frederik Pohl
Novella: "Houston, Houston, Do You Read?" by James Tiptree, Jr.
Novelette: "The Bicentennial Man" by Isaac Asimov
Short Story: "A Crowd of Shadows" by Charles L. Grant

1977

Novel: Gateway, by Frederik Pohl
Novella: "Stardance" by Spider and Jeanne Robinson
Novelette: "The Screwfly Solution" by Raccoona Sheldon
Short Story: "Jeffty Is Five" by Harlan Ellison
Special Award: Star Wars

1978

Novel: Dreamsnake by Vonda N. McIntyre
Novella: "The Persistence of Vision" by John Varley
Novelette: "A Glow of Candles, a Unicorn's Eye" by Charles L. Grant
Short Story: "Stone" by Edward Bryant

1979

Novel: The Fountains of Paradise, by Arthur C. Clarke
Novella: "Enemy Mine" by Barry Longyear
Novelette: "Sandkings" by George R. R. Martin
Short Story: "giANTS" by Edward Bryant

1980

Novel: Timescape by Gregory Benford
Novella: "The Unicorn Tapestry" by Suzy McKee Charnas
Novelette: "The Ugly Chickens" by Howard Waldrop
Short Story: "Grotto of the Dancing Deer" by Clifford D. Simak

1981

Novel: The Claw of the Conciliator by Gene Wolfe
Novella: "The Saturn Game" by Poul Anderson
Novelette: "The Quickening" by Michael Bishop
Short Story: "The Bone Flute" by Lisa Tuttle (This Nebula Award was declined by the author.)

1982

Novel: No Enemy but Time, by Michael Bishop
Novella: "Another Orphan" by John Kessel
Novelette: "Fire Watch" by Connie Willis
Short Story: "A Letter from the Clearys" by Connie Willis

1983

Novel: Startide Rising, by David Brin
Novella: "Hardfought" by Greg Bear
Novelette: "Blood Music" by Greg Bear
Short Story: "The Peacemaker" by Gardner Dozois

1984

Novel: Neuromancer by William Gibson
Novella: "PRESS ENTER" by John Varley
Novelette: "Bloodchild" by Octavia E. Butler
Short Story: "Morning Child" by Gardner Dozois

1985

Novel: Ender's Game , by Orson Scott Card
Novella: "Sailing to Byzantium" by Robert Silverberg
Novelette: "Portraits of His Children" by George R.R. Martin
Short Story: "Out of All Them Bright Stars" by Nancy Kress

1986

Novel: Speaker for the Dead, by Orson Scott Card
Novella: "R & R" by Lucius Shepard
Novelette: "The Girl Who Fell into the Sky" by Kate Wilhelm
Short Story: "Tangents" by Greg Bear

1987

Novel: The Falling Woman by Pat Murphy
Novela: "The Blind Geometer" by Kim Stanley Robinson
Novelette: "Rachel in Love" by Pat Murphy
Short Story: "Forever Yours, Anna" by Kate Wilhelm

1988

Novel: Falling Free, by Lois McMaster Bujold
Novella: "The Last of the Winnebagos" by Connie Willis
Novelette: "Schrodinger's Kitten" by George Alec Effinger
Short Story: "Bible Stories for Adults, No. 17: The Deluge" by James Morrow

1989

Novel: The Healer's War by Elizabeth Ann Scarborough
Novella: "The Mountains of Mourning" by Lois McMaster Bujold
Novelette: "At the Rialto" by Connie Willis
Short Story: "Ripples in the Dirac Sea" by Geoffrey A. Landis

1990

Novel: Tehanu: The Last Book of Earthsea, by Ursula K. Le Guin
Novella: "The Hemingway Hoax" by Joe Haldeman
Novelette: "Tower of Babylon" by Ted Chiang
Short Story: "Bears Discover Fire" by Terry Bisson

1991

Novel: Stations of the Tide by Michael Swanwick
Novella: "Beggars in Spain" by Nancy Kress
Novelette: "Guide Dog" by Mike Conner
Short Story: "Ma Qui" by Alan Brennert

1992

Novel: Doomsday Book, by Connie Willis
Novella: "City of Truth" by James Morrow
Novelette: "Danny Goes to Mars" by Pamela Sargent
Short Story: "Even the Queen" by Connie Willis

1993

Novel: Red Mars, by Kim Stanley Robinson
Novella: "The Night We Buried Road Dog" by Jack Cady
Novelette: "Georgia on My Mind" by Charles Sheffield
Short Story: "Graves" by Joe Haldeman

1994

Novel: Moving Mars, by Greg Bear
Novella: "Seven Views of Olduvai Gorge" by Mike Resnick
Novelette: "The Martian Child" by David Gerrold
Short Story: "A Defense of the Social Contracts" by Martha Soukup

1995

Novel: The Terminal Experiment, by Robert J. Sawyer
Novella: "Last Summer at Mars Hill" by Elizabeth Hand
Novelette: "Solitude" by Ursula K. Le Guin
Short Story: "Death and the Librarian" by Esther Friesner

1996

Novel: Slow River, by Nicola Griffith
Novella: "Da Vinci Rising" by Jack Dann
Novelette: "Lifeboat on a Burning Sea" by Bruce Holland Rogers
Short Story: "A Birthday" by Esther M. Friesner

1997

Novel: The Moon and the Sun by Vonda N. McIntyre
Novella: "Abandon in Place" by Jerry Oltion
Novelette: "The Flowers of Aulit Prison" by Nancy Kress
Short Story: "Sister Emily's Lightship" by Jane Yolen

1998

Novel: Forever Peace, by Joe Haldeman
Novella: "Reading the Bones" by Sheila Finch
Novelette: "Lost Girls" by Jane Yolen
Short Story: "Thirteen Ways to Water" by Bruce Holland Rogers

Other Awards & Honors in 1999:
Grand Master: Hal Clement (Harry Stubbs)
Bradbury Award: J. Michael Straczynski
Author Emeritus: William Tenn (Phil Klass)

1999

Novel: Parable of the Talents by Octavia E. Butler
Novella: "Story of Your Life" by Ted Chiang
Novelette: "Mars is No Place for Children" by Mary A. Turzillo
Short Story: "The Cost of Doing Business" by Leslie What
Script: The Sixth Sense by M. Night Shyamalan

Other Awards & Honors in 2000:
Grand Master: Brian W. Aldiss
Author Emeritus: Daniel Keyes

2000

Novel: Darwin's Radio by Greg Bear
Novella: "Goddesses" by Linda Nagata
Novelette: "Daddy's World" by Walter Jon Williams
Short Story: "macs" by Terry Bisson
Script: Galaxy Quest by Robert Gordon and David Howard

Other Awards & Honors in 2001:
Grand Master: Philip José Farmer
Bradbury Award: Yuri Rasovsky and Harlan Ellison
Author Emeritus: Robert Sheckley

2001

Novel: The Quantum Rose by Catherine Asaro,
Novella: "The Ultimate Earth" by Jack Williamson
Novelette: "Louise's Ghost" by Kelly Link
Short Story: "The Cure for Everything" by Severna Park
Script: Crouching Tiger, Hidden Dragon by James Schamus, Kuo Jung Tsai, and Hui-Ling Wang; from the book by Du Lu Wang

Other Awards & Honors in 2002:
President's Award: Betty Ballantine

2002

Novel: American Gods by Neil Gaiman
Novella: "Bronte's Egg" by Richard Chwedyk
Novelette: "Hell is the Absence of God" by Ted Chiang
Short Story: "Creature" by Carol Emshwiller
Script: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring by Fran Walsh & Philippa Boyens & Peter Jackson; based on The Lord of the Rings, by J.R.R. Tolkien

Other Awards & Honors in 2003:
Author Emeritus: Katherine MacLean

2003

Novel: The Speed of Dark by Elizabeth Moon
Novella: "Coraline" by Neil Gaiman
Novelette: "The Empire of Ice Cream" by Jeffrey Ford
Short Story: "What I Didn't See" by Karen Joy Fowler
Script: The Lord of the Rings: The Two Towers by Fran Walsh & Philippa Boyens & Stephen Sinclair & Peter Jackson; based on The Lord of the Rings, by J.R.R. Tolkien

Other Awards & Honors in 2004:
Author of Distinction: Charles Harness
Service to SFWA Award: Michael Capobianco & Ann Crispin

2004

Novel: Paladin of Souls, by Lois McMaster Bujold
Novella: "The Green Leopard Plague," by Walter Jon Williams
Novelette: "Basement Magic," by Ellen Klages
Short Story: "Coming to Terms," by Eileen Gunn
Script: The Lord of the Rings: The Return of the King
by Fran Walsh & Philippa Boyens & Peter Jackson; based on The Lord of the Rings, by J.R.R. Tolkien

Other Awards & Honors in 2005:
Service to SFWA Award: Kevin O'Donnell, Jr.

2005

Novel: Camouflage by Joe Haldeman
Novella: "Magic for Beginners" by Kelly Link
Novelette: "The Faery Handbag" by Kelly Link
Short Story: "I Live With You" by Carol Emshwiller
Script: Serenity by Joss Whedon

2006

Novel: Seeker by Jack McDevitt (Ace, Nov05)
Novella: "Burn" by James Patrick Kelly (Tachyon Publications, Dec05)
Novelette: "Two Hearts" by Peter S. Beagle (F&SF, Oct/Nov05)
Short Story: "Echo" by Elizabeth Hand (F&SF, Oct/Nov05)
Script: Howl's Moving Castle by Hayao Miyazaki, Cindy Davis Hewitt, and Donald H. Hewitt (Studio Ghibli and Walt Disney Pictures, U.S. Premier 10 Jun05. Based on the novel by Diana Wynne Jones.)
Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy: Magic or Madness by Justine Larbalestier

2007

Novel: The Yiddish Policemen's Union by Michael Chabon (HarperCollins, May07)
Novella: "Fountain of Age" by Nancy Kress (Asimov's, Jul07)
Novelette: "The Merchant and the Alchemist's Gate" by Ted Chiang (F&SF, Sep 07)
Short Story: "Always" by Karen Joy Fowler (Asimov's, Apr/May07 issue)
Script: Pan's Labyrinth by Guillermo del Toro (Time/Warner, Jan07)
Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy: Harry Potter and the Deathly Hallows by J. K. Rowling
SFWA Service Award: Melisa Michaels and Graham P. Collins
Author Emeritus: Ardath Mayhar

2008

Novel: Powers by Ursula K. Le Guin (Harcourt, Sep 07)
Novella: "The Spacetime Pool" by Catherine Asaro (Analog, Mar 08)
Novelette: "Pride and Prometheus" by John Kessel (F&SF, Jan 08)
Short Story: "Trophy Wives" by Nina Kiriki Hoffman (Fellowship Fantastic, Martin H. Greenberg and Kerrie Hughes, eds., DAW Books, Jan 08)
Script: WALL-E by Andrew Stanton & Jim Reardon. Original story by Andrew Stanton & Pete Docter (Pixar, Jun 08)
Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy: Flora's Dare: How a Girl of Spirit Gambles All to Expand Her Vocabulary, Confront a Bouncing Boy Terror, and Try to Save Califa from a Shaky Doom (Despite Being Confined to Her Room) by Ysabeau S. Wilce (Harcourt, Sep 08)
SFWA Service Award: Victoria Strauss
Author Emeritus: M.J. Engh
Solstice: Kate Wilhelm, Martin H. Greenberg and the late Algis Budrys

2009

Novel: The Windup Girl – Paolo Bacigalupi (Night Shade Books, Sept. 2009)
Novella: The Women of Nell Gwynne’s – Kage Baker (Subterranean Press, June 2009)
Novelette : “Sinner, Baker, Fabulist, Priest; Red Mask, Black Mask, Gentleman, Beast,”
Eugie Foster (Interzone, Feb. 2009)
Short Story : “Spar,” Kij Johnson (Clarkesworld, Oct. 2009)
Ray Bradbury Award : District 9, Neill Blomkamp and Terri Tatchell (Tri-Star, Aug. 2009)
Andre Norton Award : The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making,
Catherynne M. Valente (Catherynne M. Valente, June 2009


2010

SHORT STORY Ponies,” Kij Johnson (Tor.com 1/17/10)
“How Interesting: A Tiny Man,” Harlan Ellison® (Realms of Fantasy 2/10)

NOVELETTE “That Leviathan, Whom Thou Hast Made,” Eric James Stone (Analog9/10)
NOVELLA: “The Lady Who Plucked Red Flowers Beneath the Queen’s Window,” Rachel Swirsky (Subterranean Summer 2010)

NOVEL Blackout / All Clear, Connie Willis (Spectra)

BRADBURY AWARD BEST DRAMATIC PRODUCTION Inception, Christopher Nolan (director), Christopher Nolan (screenplay) (Warner)

ANDRE NORTON AWARD
I Shall Wear Midnight, Terry Pratchett (Doubleday; Harper)

THE SOLSTICE AWARD (for impact on the field) Alice Sheldon/James Tiptree, JR. Michael Whelan

SERVICE TO SFWA John E. Johnston III
 
Last edited:
Top